Dobrze wyposażona siłownia blisko domu to jeden z elementów, który bardzo liczy się dla człowieka XXI wieku. Wszechobecna moda na zdrowy styl życia sprawiła, że nawet osoby niechętnie skłaniające się ku aktywnościom, robią je z wiedzą, że wszystkie działania mają swój określony cel. Co jednak w przypadku, gdy siłowni nie ma w najbliższej okolicy lub zwyczajnie szkoda Ci pieniędzy na karnet? Jest na to rada!

Wstęp do ćwiczeń w domu

Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś aktywności fizycznej, warto zacząć od kilku ćwiczeń w domowym zaciszu. Przede wszystkim jest to opcja o wiele oszczędniejsza w czas i koszty względem siłowni. Na początek wystarczą proste ćwiczenia aerobowe i siłowe, które w połączeniu dadzą dobre podłoże do dalszego progresu. By rozpocząć ćwiczenia w domu nie potrzeba wiele – zestaw lekkich obciążeń na ręce i nogi lub kilkukilogramowe ciężarki to koszt maksymalnie kilkudziesięciu złotych.

Wszystko to nie jest takie łatwe, na jakie wygląda. Jeśli myślisz, że sprowadza się to do rozłożenia sprzętu i od razu wskoczysz do doskonałej rutyny ćwiczeń w domu – możesz być zaskoczony. Przede wszystkim potrzebujesz idącego w przyszłość planu, który nakreśli twoją drogę tak, byś dobrze wiedział do czego dążysz.

Znaj swój cel, powołaj do życia plan

Choć rozwój technologiczny na świecie pędzi w zastraszającym niekiedy tempie, takie rzeczy jak dbanie o własną sylwetkę nadal pozostają jedynie w gestii siły mięśni i umysłu. By móc dobrze wejść w swoją fitnessową skórę, warto opracować plan i listę osiągnięć. Określ, co chcesz osiągnąć dzięki treningom w domu - chcesz całkowicie zrezygnować z siłowni i trzymać się domowych metod? Dla wygody chcesz uzupełnić sesje na siłowni? A może ma to być twój początek ze zdrowym stylem życia? Odpowiedzi na wszystkie strategiczne pytania będą miały wpływ na styl i długość treningów, które wybierzesz oraz sprzęt, którego będziesz potrzebować.

Treningi w domu mają jedną dość znaczącą wadę – czasem ciężko utrzymać skupienie i odrzucić pokusę pominięcia aktywności na rzecz przyjemniejszych działań. Jest jednak proste rozwiązanie: stwórz spójny harmonogram, tak jak zrobiłbyś to, gdybyś zapisał się na zajęcia w studio lub chodził na siłownię. Psychologiczne gry z własnym umysłem mogą wzbudzić w nim instynkt obowiązkowości i niejako odpowiedzialności.

Niskobudżetowy sprzęt do ćwiczeń – zrób formę bez wydawania tysięcy złotych!

Oczywistym jest, że w domowym zaciszu nie da się skompletować wyposażenia rodem z siłowni. Maszyny tam dostępne często kosztują po kilkanaście tysięcy za sztukę, co mogłoby mocno nadwyrężyć budżet sportowca. Skompletowanie podstawowego zestawu do ćwiczeń nie jest jednak specjalnie drogie, a w pierwszym etapie planu wystarczy nie więcej jak dwieście złotych. Odpowiedni zestaw ciężarków lub kettlebell o średniej wadze to podstawa do uprawiania sportów siłowych. Do tego miękka mata do ćwiczeń, izolująca ciało od podłogi, kilka gum o różnych stopniach oporu i gotowe!

Po treningu warto się również zregenerować. Niezależnie od tego, czy był to ciężki trening siłowy czy stosunkowo lekki program ćwiczeń ogólnorozwojowych, organizm potrzebuje chwili wytchnienia. Przeznaczenie czasu i energii na regenerację jest tak samo ważne, jak sam trening. Dlaczego? Jeśli nie poświęcisz wystarczająco dużo czasu na regenerację, będziesz dalej rozkładać mięśnie i nie zobaczysz korzyści ze swoich treningów.

Po dłuższym „romansie” ze sportem możesz także zainteresować się różnego rodzaju odżywkami, które wspomogą pracę organizmu oraz ułatwią mięśniom rozwój. Zdrowy tryb życia nie kończy się bowiem na uprawianiu 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz