Jeżeli lubisz górskie wycieczki rowerowe i chciałbyś zwiększyć swoje podróżnicze możliwości w tym aspekcie, to rower elektryczny górski może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Jakie są plusy inwestycji w taki pojazd:

  • Większy zasięg niż klasycznego jednośladu
  • Prędkość średnia, jaką możesz uzyskać w trakcie podróży znacznie wzrasta
  • Oszczędność sił i stawów kolanowych przy mocnych podjazdach na wzniesienia
  • W każdym momencie możesz użyć roweru elektrycznego jak zwykłego, nawet po wyczerpaniu baterii

Rower elektryczny - podstawowe informacje

Podstawowym zadaniem roweru elektrycznego jest wspomaganie użytkownika w trakcie trwania wysiłku fizycznego, za pomocą wbudowanego w koło silnika. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że welocyped porusza się w sposób cichy i komfortowo wspomaga pracę nóg kierującego.

Klasyczny e-bike składa się z trzech elementów:

  • silnika znajdującego się w kole roweru
  • baterii, która zasila pracę silnika
  • kontrolera, który odpowiada za działanie sytemu wspomagania jazdy

Silnik roweru uruchamia się automatycznie, gdy zaczniemy pedałować, a moc, z jaką wspomaga Twój wysiłek fizyczny zależy od szybkości Twojego pedałowania. Im szybciej kręcisz, tym wbudowany silnik przesyła więcej energii. Po zahamowaniu lub po zaprzestaniu pedałowania, silnik zostanie rozłączony w sposób automatyczny.

Większość rowerów elektrycznych jest wyposażona w baterie typu litowo-jonowego, ze względu na ich właściwości takie jak możliwość wielokrotnego ładowania bez ponoszenia większych strat na pojemności, a także znacznie dłuższą żywotność baterii. Standardowe napięcie ogniw stosowanych obecnie w e-rowerach to 36V i 48V.

Kontroler to inaczej mózg naszego roweru elektrycznego. Dzięki niemu system wspomagania jazdy współgra z czujnikiem ruchu i może dobrać odpowiednie obciążenie oraz przesłać odpowiednią moc do silnika, tak, aby optymalnie wspomóc rowerzystę w wysiłku fizycznym.

Rower górski elektryczny

Czy rower elektryczny sprawdzi się w górach?

Jazda rowerem w górach to sport dla dobrze wysportowanych i przygotowanych fizycznie sportowców. Wysiłek, jaki trzeba włożyć w podjazdy na wzniesienia może być wręcz ekstremalnie ciężki dla amatora zwłaszcza, gdy nie ma on możliwości na co dzień potrenować w górzystym terenie własnych umiejętności oraz poprawić swojej wydolności. Również z wiekiem nasze możliwości motoryczne się obniżają, przez co walka z podjazdami górskimi może stać się dla nas udręką. To właśnie rower górski elektryczny ma szanse pokonać niesprzyjające okoliczności i korzystając z wspomagania silnika elektrycznego wjechać na wcześniej niedostępne dla nas drogi górskie czy wierzchołki szczytów. W ostatnich latach używanie e-rowerów w górach stało się bardzo popularne, używają ich zarówno Ci, którzy spokojnie bez nadmiernego przemęczenia chcą pojeździć przez kilkanaście kilometrów po szlakach np. ludzie starsi, ale także młodzi ludzie chcący zwiększyć dystans dzienny pokonywanych odległości. Rowery elektryczne z powodzeniem startują również na zawodach górskich takich jak e-MTB. Rower elektryczny górski znajdziesz w ofercie sklepu https://mocnerowery.pl/gorskie-rowery-elektryczne-mtb.html.

 Jak korzystać z roweru elektrycznego w górach?

Jest kilka ważnych reguł, jakimi powinniśmy się kierować używając e-roweru w górach. Naszym celem powinna być jazda w taki sposób, aby nie wytracić całej baterii w krótkim czasie, co może dla nas oznaczać kłopoty np. z dojechaniem do miejsca docelowego. Oto kilka żelaznych zasad jak używać roweru z silnikiem elektrycznym w górach:

  • Przede wszystkim korzystaj z przerzutki - wielu początkujących użytkowników od razu, gdy tylko zaczyna czuć trudności w podjeździe, odpala wspomaganie, bez próby zmniejszenia obciążenia za pomocą przerzutki.
  • Odpowiednie ustawienie trybów mocy - jeżeli nasz e-bike posiada opcję ustawienia stopnia wspomagania oraz ilości dostarczanej mocy, warto skorzystać z takiej możliwości. Dzięki temu spersonalizujemy nasz rower i będziemy jeździć w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego.
  • Najsłabszy tryb wspomagania to ten najlepszy – im więcej będziemy korzystać z oszczędnego tryby wspomagania tym lepiej dla naszych rowerowych akumulatorów. Przy łatwych podjazdach i z zjazdach najlepiej używać najsłabszego trybu doładowania.
  • Pedałuj płynnie i szybko – najlepsze zużycie baterii nasz rower notuje, gdy pedałujemy z dużą kadencją oraz, gdy ruchy są płynne, a nierwane.
  • Ciśnienie w oponach – w zależności od terenu, różny powinien być stopień napompowania naszych opon. W trudnym terenie niskie ciśnienie w oponach może nam znacznie ułatwić jazdę.

Stosując się do powyższych zaleceń, unikniesz wielu problemów podczas swoich górskich podróży, a korzystanie z roweru elektrycznego będzie dla Ciebie rewelacyjną opcją na spędzanie wolnego czasu w górach.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz